Zagrożenie udarem słonecznym w Afryce

Nie ulega wątpliwości, że afrykański klimat i słońce są bardzo lubiane przez turystów. Jednak przyjeżdżający na Czarny Ląd urlopowicze bardzo często są nieświadomi zagrożeń wynikających ze zbyt długiego przebywania na słońcu, a bywa i tak, że bagatelizują je, co może mieć tragiczne skutki.

Czym jest udar słoneczny? Jest to stan chorobowy wywołany przegrzaniem organizmu, które najczęściej następuje w wyniku przegrzania głowy i karku szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi emitowanymi przez słońce. Udar słoneczny, zwany także cieplnym, objawia się przede wszystkim bólami i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami i gorączką. Mogą mu towarzyszyć także dreszcze i zmęczenie. Przed udarem najlepiej chronić się poprzez nakrywanie głowy, zakładanie przewiewnych ubrań w jasnych kolorach oraz nieprzebywanie na słońcu podczas najgorętszej pory dnia. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, które zapobiega odwodnieniu będącemu jednym z zagrożeń przyspieszających wystąpienie udaru słonecznego.

Przebywanie na słońcu, tak jak i podróżowanie, powinno być świadome i odpowiedzialne. Zmieniając klimat na tak egzotyczny, jak ten panujący w Afryce, musimy pamiętać, że nie tylko dzieci, ale także my, dorośli zagrożeni jesteśmy udarem czy odwodnieniem. Pamiętajmy więc o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, aby móc spędzić urlop na plaży, a nie w szpitalu.

http://www.hotelwrzesnia.pl/lp/wrzesnia-nocleg